Съществува реална опасност Старият Несебър да загуби статута си на обект от списъка на ЮНЕСКО за световно културно наследство, предупреди служебният министър на културата Велислав Минеков. Страната ни и Община Несебър не изпълняват препоръките на световната организация на ООН и вече 15 години не се приема план за опазване на наследството на града.
Несебър е единственият български град в списъка със световното културно наследство, но има голям риск да отпадне.
„Основно е планът за опазване и управление на Несебър, защото от 2009 г. такъв няма и нещата са критични. Възможно е в много скоро време Несебър да се определи като т.нар. Застрашен статут, а след това да ни извадят изобщо от списъка на световното културно наследство, което би било ужасяващ факт. Не е свързано само с чувството на срам, а щетите ще бъдат огромни. Ще доведе до икономически щети за туризма и невъзможност за съдействие от страна на ЮНЕСКО“, заяви Минеков пред bTV.
Според него, “на първо място да се съобразим с нашия Закон за нашето културно наследство, но дори това не го правим. Има наставления на ЮНЕСКО, които въобще не са погледнати. Това е серия от нещастия, дори незаконно строителство. През 2013 г. сме имали един план, който е бил в добро състояние, но, за съжаление, отново е бил оставен настрана и са започнали корекции, които продължават до ден днешен“.
„Вече 15 години с колегите от общинската администрация се стремим да изпълняваме всички препоръки, всички изисквания на ЮНЕСКО и всичко това, което е правено относно съхранение и консервация на паметниците, го изпълняваме с огромна отговорност. Трябва да отговорим на всички тези предписания, за да може да запазим Несебър сред градовете на световното културно наследство – каза пък кметът Николай Димитров. – В началото ми беше много трудно да говоря на тази тема, но искам да благодаря на всички наши съграждани, защото те разбраха, каква е ползата да се продължава този статут и сме взели решение и сме премахнали алейната търговия по улиците“.
Акваторията на стария град е изрично включена и е била мотив за ЮНЕСКО за обявяването на града за световно културно наследство.
„Причината е добре запазеният морски ландшафт на града и многото археологически обекти на сушата и под вода. Значителна част от античния и средновековен град е под вода“, казва директорът на Центъра по подводна археология в Несебър Найден Прахов.
Обаче…
„Хора със “специални интереси” са решили да разширяват търговското и рибарско пристанище и са използвали някакви огромни буни от бетон, които са спуснали върху археологията, която не е проучена. Как ще бъде лекувано това място не е ясно – заяви министър Минеков. – В момента цялото министерство работи и се надявам до 2-3 месеца този план да го имаме и да го изпратим в ЮНЕСКО за одобрение“.