Хотелиери и ресторантьори се надяват да привлекат сезонни работници с 15% по-високи заплати Бизнесът в курорта “Слънчев бряг” търси над 50 000 сезонни работници, за да осигури нормалната работа на хотелите и ресторантите през летния туристически сезон. За поредна година хотелиерите ще разчитат и на работници от Азия. Голяма част от бизнеса е направила заявки още през ноември, за да може сезонният персонал да пристигне най-късно през юни.През тази година много представители на бранша залагат на работници от Шри Ланка, тъй като предходният опит с кадри от Непал се оказва неуспешен – голяма част от тях са напуснали и заминали за Западна Европа. Очаква се също така да бъдат наети и временно пребиваващи в страната украински граждани. За да привлекат и повече местни кадри, работодателите са готови да увеличат възнагражденията с поне 15%.
През активния летен сезон в курорта броят на посетителите надхвърля половин милион. За да бъде осигурено качествено туристическо обслужване, са необходими повече от 200 000 души персонал. Повечето хотелиери са запазили своите обучени служители, но все още липсват над 50 000 работници, за да бъде посрещнат новият туристически сезон без затруднения, обяснява Елена Андонова, председател на Асоциацията на туристическия бизнес в България.Свободните позиции няма как да бъдат запълнени само от български работници и украински граждани, които пребивават временно в страната. Затова повечето хотелиери ще разчитат на наемането на кадри от трети страни. Хотелиерката Десислава Николчева посочва, че вече е подала документи за назначаване на камериерки и сервитьорки от Шри Ланка. Миналата година е имало проблеми с работниците от Непал, тъй като много от тях са напуснали работните си места и са заминали за Западна Европа. Заплатите през този сезон ще бъдат с 10-15% по-високи в сравнение с предходния, допълва Елена Андонова. Според Десислава Николчева, стартовата заплата за камериерки ще бъде 1300 лева, помощник-готвачите ще получават между 2000 и 2500 лева, главните готвачи – около 5000 лева, а барманите – 2500 лева.
В туристическия бранш смятат, че е необходима държавна стратегия, защото сезонната заетост е с кратка продължителност и това ограничава интереса към работа в този сектор. Николчева споделя, че въпреки наличието на гимназия по туризъм в “Слънчев бряг”, почти никой от нейните възпитаници не започва работа в сферата на туризма. Освен това малко хора от вътрешността на страната са склонни да се преместят за сезонна работа в курорта, което прави набирането на персонал още по-трудно.